RT Audacity - шаблон joomla Оригами

telegrem

برای نخستین بار در کشور زنجیره بهبود و ارتقاء کیفیت مصالح ساختمانی با تشکیل «کمیته استاندارد» در استان تهران تکمیل شد.

در نشست فصلی مورخ 24/08/96 کمیته مصالح ساختمانی استاندارد استان تهران و در مراسم اولین سالگرد تشکیل کمیته مذکور، نخستین کنفرانس خبریمشترک رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با مدیرکل استاندارد استان تهران، با حضور رسانه ها در محل اداره کل استاندارد استان تهران برگزار شد.

l1

در این جلسه ابتدا محمدحسین مسعودی، دبیر کمیته استاندارد به ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده در طول یکسال همکاری مشنرک با اداره استاندارد استان تهران پرداخت. برگزاری دوره‌های آموزشی اختصاصی جهت سه محصول سازه ای تیرچه پاشنه بتنی، بتن آماده، اسکلت فلزی و یک محصول پرکاربرد بتن سبک سیمانی، ترویج و اطلاع‌رسانی عمومی از طریق صدور ابلاغیه‌های دو محصول تیرچه پاشنه بتنی و بتن آماده، بازرسی‌های اختصاصی مصالح استاندارد، بازدیدهای مشترک کمیته استاندارد از محل مصرف (کارگاه‌های ساختمانی)، تهیه پیش نویش نظام نامه به کارگیری اعضای کارشناس استاندارد در واحد بازرسی مصالح استاندارد سازمان و واحدهای کنترل کیفیت تولیدکنندگان و... اقداماتی است که مسعودی در ارائه گزارش عملکرد کمیته استاندارد به آنها اشاره کرد.

وی در بخش دیگر اظهاراتش خاطرنشان کرد: آموزشها و ابلاغیه های صادره توسط کمیته استاندارد برای اولین بار در کشور تنظیم و ارائه شده است که به جهت استفاده سراسر کشور از این نوع مصالح، اغلب استانها نیز از این موارد الگوبرداری نموده اند. امیدواریم با حمایت مسئولین ذیربط و تداوم این اقدامات بتوان ارتقاء کیفیت مصالح ساختمانی را در کشور رقم زد.

تشکیل «شورای عالی انجمنهای تولیدکننده مصالح استاندارد» و راه اندازی پویش مردمی «مصالح ساختمانی استاندارد حق هر ایرانی»

در ادامه بابک کرم بارنگی، رئیس هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان تیرچه و بلوک بعنوان نماینده سایر انجمنهای تولیدکننده مصالح، ضمن ارائه عملکرد یکساله انجمنها از تشکیل «شورای عالی انجمنهای تولیدکننده مصالح استاندارد»، با هدف ایجاد یکپارچگی در اقدامات و پیگیری مناسب امور مربوطه خبر داد و اظهار داشت: علیرغم آنکه فقط یکسال از چنین اقدام نوین و موثری در تقویت حوزه مصالح ساختمانی استاندارد میگذرد ولی شاهد آنیم که استانهای دیگر نیز به دنبال مدلسازی کار انجام شده در استان تهران، در استان خود هستند. وی در بخش دیگر اظهاراتش ضمن تشکر از اقدامات ارزنده سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران و اداره استاندارد استان تهران، خاطرنشان کرد: هرگونه تدبیر درجهت افزایش هزینه های تخلف، عرصه را برای تولید و مصرف محصولات ساختمانی غیراستاندارد تنگ خواهد نمود لذا به سهم خود پویش مردمی «مصالح ساختمانی استاندارد حق هر ایرانی» را راه اندازی نمودیم تا بتوانیم در آگاهی بخشی به مردم جهت تشخیص مصالح استاندارد با مصالح نامرغوب و غیراستاندارد موثر باشیم.

با اجرای طرح «مهندس خبرنگار» به اندازه تمام اعضای سازمان، بازرس و ناظر در سطح شهر خواهیم داشت!

در ادامه مهندس حسن قربانخانی، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران اظهار داشت: اگر نتیجه تلاش همه، منجر به این شود که جان یک انسان در حوادثی مثل زلزله حفظ شود یا کیفیت زندگی مردم افزایش یابد حتما پاداش دنیوی و اخروی به همراه خواهد داشت لذا همه تلاش ما باید در این راستا باشد. وی افزود: ما عادت کرده ایم پس از بروز حادثه ای گلایه کنیم چرا ساختمان های بد ساخته شد در حالیکه اگر از ابتدا ساختمان ایمن با مصالح استاندارد ساخته شود دیگر نگران زلزله های بعدی در کشورمان نخواهیم بود.

l2

وی در بخش دیگر اظهاراتش خاطرنشان کرد: ما اخیرا طرحی را در سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران پیاده کرده ایم به نام «مهندس خبرنگار» با این هدف که همکاران ما هر کجای شهر که دیدند ساختمانی با مصالح یا روش های غیراستاندارد در حال ساخته شدن است گزارشی از آن با مستندات لازم مانند فیلم و عکس از آن تهیه و در این سامانه ارسال کنند تا اطلاع رسانی شود.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران افزود: برای مبارزه با افراد متخلف در حوزه مصالح غیراستاندارد و سازندگان فاقد صلاحیت راهی نداریم جز اینکه هزینه این افراد را افزایش دهیم تا هیچ گاه احساس اطمینان خاطر نکنند و همواره چشمان ناظری در حال رصد کردن آنها باشد.

قربانخانی تاکید کرد: اعتقاد ما در طرح «مهندس خبرنگار» این است که به جای داشتن حداکثر 100 بازرس در سطح شهر، به اندازه تمام اعضای سازمان، بازرس و ناظر در سطح شهر داشته باشیم.

طرح ویژه «500 بازرسی از ساختمانهای در حال احداث» و ایجاد نظام جامع «مدیریت کیفیت در ساخت و ساز»

در ادامه، مسلم بیات، مدیرکل استاندارد استان تهران اعلام کرد: بنا داریم تیم مشترکی از نظام مهندسی تهران، اداره کل استاندارد تهران و انجمن های تخصصی از 500 سازه در حال ساخت در سطح شهر تهران در خصوص کیفیت مصالح استفاده شده بازرسی کنند و گزارشی به دادستانی و شهرداری ارائه شود تا با متخلفان به شدت برخورد شود. البته ما باید در سیستم کاری خود نظامات تنبیهی در کنار نظامات تشویقی داشته باشیم. وی افزود: متأسفانه ما یک نظام جامع مدیریت کیفیت از طراحی تا پایان ساخت و ساز و حتی نگهداری نداریم. در این شرایط راحت ترین کار مقصریابی و انداختن تقصیرها بر دوش یک نفر یا یک سازمان است. این یعنی سرپوش گذاشتن روی خلأهایی که در فرآیند جامع ساخت و ساز شکل می گیرد.

تقدیر ویژه مدیرکل استاندارد استان تهران از رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران

بیات در بخش دیگر اظهاراتش خاطرنشان کرد: من در هیچ زمانی به اندازه دوره ریاست مهندس قربانخانی در سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، همراهی و جدیت در امر نظارت بر امر مصالح ساختمانی و کنترل کیفیت بر ساخت و ساز را شاهد نبوده ام. مصداق آن هم توقف 76 پروژه عمرانی در شهر تهران به علت استفاده از مصالح غیر استاندارد است.

برگزاری اولین همایش ملی و نمایشگاه تخصصی مصالح استاندارد

در این جلسه مدیرکل استاندارد استان تهران از برگزاری همایش مصالح ساختمانی در راستای استاندارسازی بناها خبر داد و گفت: این همایش به صورت مشترک توسط اداره استاندارد استان تهران و سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در بهمن سال جاری برگزار خواهد شد. در ادامه احکام اعضای ارکان همایش مذکور، که توسط مدیرکل استاندارد استان تهران و رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران صادر شده بود به ایشان اعطا گردید. طی احکام صادره آقایان مهندس افشین زمانی بعنوان دبیر شورای سیاستگذاری، مهندس محمدحسین مسعودی بعنوان دبیر همایش و مهندس بابک کرم بارنگی بعنوان دبیر کمیته اجرایی اولین همایش ملی و نمایشگاه تخصصی مصالح استاندارد معرفی شدند.

l3

لازم به ذکر است آقایان مسلم بیات و سیدمهدی زرگر به ترتیب بعنوان رئیس و نائب رئیس شورای سیاستگذاری اولین همایش ملی و نمایشگاه تخصصی مصالح استاندارد معرفی شدند.

بیانیه سومین جلسه فصلی کمیته استاندارد

در پایان این جلسه «بیانیه سومین جلسه فصلی کمیته استاندارد»، برای حضار در جلسه قرائت و توسطمدیرکل استاندارد استان تهران و رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران امضاء شد.

l4

منبع: روزنامه بین المللی عصر اقتصاد

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان میهمان

0
نظر شما به سامانه مدیریت ارسال شده است.
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد